28/04/2024 - 14:48

Σπουδαία νίκη για τις Γυναίκες του ΟΦΗ

ΟΦΗ - Σειρήνες Γρεβενών 4-2

Σημαντική νίκη για τον ΟΦΗ με σκορ 4-2, κόντρα στις Σειρήνες Γρεβενών στο ΒΑΚ, για την 24η αγωνιστική της Α' Εθνικής Γυναικών.

Σε ένα πολύ ανταγωνιστικό παιχνίδι, οι Ομιλίτισσες πήραν το τρίποντο και μείωσαν τη διαφορά από την κορυφή, μετά τη χθεσινή ισοπαλία του ΠΑΟΚ με τον ΠΑΟ (1-1), διατηρώντας τις μαθηματικές τους ελπίδες.

Ο ΟΦΗ προηγήθηκε στο 24ο λεπτό, με όμορφο σουτ της Καλαμπέροβα λίγο έξω από την περιοχή.

Η φιλοξενούμενη ομάδα ισοφάρισε στο 30ο λεπτό σε 1-1 με την Αγγελίδου, μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή του ΟΦΗ.

Ο ΟΦΗ πήρε ξανά το προβάδισμα, με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τέρμα της Ριμπανσκα που μόλις είχε μπει στο ματς, η οποία με ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή, έγραψε το 2-1, μετά από ασίστ της Καλαμπέροβα.

Στο 69ο λεπτό, έγινε και το 3-1, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι της Ριμπάνσκα, που πέτυχε το δεύτερο προσωπικό της γκολ.

Πέντε λεπτά αργότερα, η ομάδα των Γρεβενών ξαναμπήκε στο παιχνίδι, με τρομερό μακρινό σουτ της Situma, που χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα (3-2).

Στο 81ο λεπτό, η Αεράκη έδιωξε ξανά το οποίο άγχος, σημειώνοντας το 4-2 με κοντινό σουτ, μετά από ωραία αντεπίθεση και καλή ομαδική προσπάθεια.

ΟΦΗ (Κώστας Παντζαρίδης): Στανίνου, Πατερνά, Κουκουλάκη, Κυδωνάκη, Σηφάκη, Καλαμπέροβα, Δρακογιαννάκη, Ζέρβα, Μουστάκ, Αεράκη, Πλατανιά

Αγωνίστηκαν και οι Ριμπάνσκα, Κωνιωτάκη, Κατιρτσίδου, Παπακωνταντή, Αραβιάκη

Σειρήνες Γρεβενών: Μπουρτουνη , Δάδιου, Αγγελίδου, Αμαραντίδου, Μουρατίδου, Μπούκα, Dorcas, Φραγγοπούλου, Κελεμενι, Situma, Βλαχου

Αλλαγές: Κωσταρέλα, Τάσιου, Μπόζιαρη, Πατσιούρα